Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZ-DE-BİR 14. Olağan Genel Kurulu Ankara'da Başkent Öğretmenevi'nde...
19.11.2007 19 Kasım 2007 Pazartesi günü saat:10.00'da Ankara'da Başkent Öğretmenevinde toplanan Genel Kurul ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Saymanı S. Semih TAŞPOLATOĞLU’nun sunumuyla başladı. Saygı duruşunda bulunma ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından Başkanlık Divanı seçildi. Divan; ÖZ-DE-BİR Onursal Üyesi Kemalettin ERBİLGİN Başkanlığında Sevim Köken (Sevim Köken Dershanesi Kurucusu-Ankara) ve Recep Yıldırım'dan (Modern İstanbul Dershanesi Kurucusu-Bursa) oluştu.

ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk KÖPRÜLÜ açılış Konuşmasını yaparak davetlilere "Hoş geldiniz." dedi.

Faruk KÖPRÜLÜ’nün Açış Konuşması

24 Ekim 2005'te yaptığımız son Genel Kurulumuzda bizlere iki yıl için görev verdiniz …

Göreve başlarken; Ulusumuzun ve Cumhuriyetimizin değerleriyle donanmış binlerce evlat yetiştirmiş ÖZ-DE-BİR'imizi daha da güçlendirerek görevini yerine getirmesi, camiada dayanışma ve yardımlaşmanın kuvvetlenmesi, öğrencilerimizin bu yüce kurumun imkânlarından yararlanmalarına kalıcı katkılarda bulunulması için emanet aldığımız bu şerefli göreve içtenlikle sarılacağımızı, bu saygın kurumumuzun Türk Milletinin en değerli hizmet kuruluşlarından birisi olarak devamında bütün gücümüzle çalışacağımızı belirtmiş; bize gösterdiğiniz güveninize layık olacağımıza söz vermiştik.

Geçen iki yıl boyunca attığımız her adımda bu duygu ve düşüncelerimizden biran olsun uzaklaşmadık ve sözümüzü hep hatırda tuttuk.

Yolumuzda yürürken Atatürk’ün "Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi yeterli değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi, bilmesi gereklidir." sözünde belirttiği ufkun ötesini görmeye bilmeye çalışarak hareket ettik.

· Bu süreçte daha çok üyemizle yönetimimizi buluşturmak üzere farklı illerimizde genişletilmiş yönetim kurulu toplantıları düzenledik.

· Katılımcı bir yönetim anlayışı sergilemeye çalıştık.

· İşbirliklerini geliştirme, eğitim alanındaki etkinliklerde yer alma, kurumlar arası iletişimi güçlendirerek etkili bir sivil toplum örgütü olma misyonumuzu koruma ve pekiştirme çabalarımız hep sürdü.

· Her zeminde ve her fırsatta ülkemizin eğitim çıkarlarını savunma, kurumumuzun ve üyelerimizin haklarını koruma çabasında olduk.

· Yeni teknolojilerden azami ölçüde yararlanmayı benimsedik.

· Sınav uygulamalarımızda bu anlayışı egemen kılmaya ve kendimizi aşmaya çalıştık.

· Yeni bir yayın çalışması başlatarak üyelerimizin bu alandaki gereksinimlerini karşılamayı amaçladık.

· Geçtiğimiz dönemde özel dershanelere karşı çıkışlar ve olumsuz yaklaşımlar hep sürdü. Özel Öğretim Kurumları ile ilgili yasal düzenlemelerde dershanelerden ziyade özel okullar desteklenmeye çalışıldı.

· Özel dershanecilik alanında yasal olmayan uygulamalar, dershane sayılarında kontrolsüz bir artış, haksız ve eşitsiz rekabet koşuları kurumlarımızı birçok sorunla karşı karşıya getirdi.
· Bu gelişmelerden hepimiz az çok etkilendik, kapanan veya küçülen dershanelerimiz oldu.

Bugün; çağdaş, demokratik, laik eğitim ilkelerimizden ödün vermeden gücümüzü koruyup arttırabilmek için daha çok kenetlenmeye, güçlerimizi birleştirmeye, birliğimizi göstermeye ve dayanışmamızı arttırmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır.

Genel Kurulumuzun ülkemiz eğitimine kazanımlar getirici çalışmalar yapması ve başarılı geçmesi için, katılım ve katkılarınıza şimdiden teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerimle hepinizi Genel Kurulumuzu onurlandırdığınız için saygı ve sevgilerimle selamlıyor, "HOŞ GELDİNİZ!.." diyorum...

Genel Kurula katılan özel öğretim kurumlarından Dursun ÖNAL (Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı), Dr. Rüstem EYÜPOĞLU (Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı), İbrahim ARIKAN (ÖZ-DE-BİR Kurucusu, Üst Danışma Kurulu Başkanı); Parlamenterlerden Hasan ERÇELEBİ (DSP Denizli Milletvekili), Süleyman Latif YUNUSOĞLU (MHP Trabzon Milletvekili), Ali KOÇAL (CHP Zonguldak Milletvekili), MUHARREM İNCE (CHP Yalova Milletvekili); Milli Eğitim Bakanlığından Ömer BALIBEY (Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü) ve Öner GÜNEY (Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü) birer konuşma yaptılar.

Yönetim Kurulu Başkanı FARUK KÖPRÜLÜ’nün Çalışma Raporunu, Denetleme Kurulu Üyesi Şebnur ALTIN’ın Denetleme Kurulu Raporunu sunmasından ve Pendik Çözüm Dershanesi Kurucusu Turgut ÜNLÜ’nün görüşlerini açıklamasından sonra yapılan çalışmalar genel kurul üyelerince aklandı. Gelecek döneme ilişkin tahmini bütçe, ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Saymanı S. Semih TAŞPOLATOĞLU tarafından sunuldu, kabul edildi.

Genel Kurulun öğleden sonraki oturumunda katılımcı üyelerden Ahmet ÖZEL (Geçit Çağdaş Bilimler Merkezi Dershanesi Kurucusu-İstanbul), Şener SEÇKİN (Şener Seçkin Dershanesi Kurucusu-Samsun), Serdar Taci ZENGİN (Çağfen Dershanesi Kurucusu-Eskişehir), Cemil Cahit YÜKSEL (Seçkin Kadro Dershanesi Kurucusu- İl Temsilcisi, Ordu), Erdoğan İPEK (Tarabya Eğitim Merkezi Dershanesi Kurucusu-İl Temsilcisi, İstanbul), Gül Kadun GÖLEÇ (Anıt Dershanesi Kurucu-Kocaeli), Döndü BAL (Marka Pi Döndü Bal Dershanesi Kurucusu-Ankara) söz aldılar. Çalışmalara, sorunlara, geleceğe ilişkin eleştiri, öneri ve dileklerini dile getirdiler.

Dernek Organları için seçim yapıldı. 13. Dönem Yönetim Kurulundan bazı üyelerin aday olmadığı seçimde Yönetim Kuruluna dört yeni üye seçildi.

Seçim sonuçları:

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİ

Faruk KÖPRÜLÜ Bilim Dershaneleri Kurucusu Ankara
Nazmi ARIKAN Fen Bilimleri Dershaneleri Kurucusu İstanbul
Gökhan GÜNDOĞDU Büyük Dershane Kurucusu Bursa
Hasan KARACAN Karacan Dershaneleri Kurucusu Ankara
Sabri YILDIZ Yorum Dershaneleri Kurucusu Denizli
Sezai ÖZEL Açılım Dershanesi Kurucusu İzmir
Hakkı EKEN Gelişim İlköğretim Dershanesi Kurucusu Eskişehir

Denetleme Kurulu ASİL Üyeleri

Celal TEMEL
Test Teknik Dershaneleri Kurucusu Mersin

Erdoğan iPEK
Tarabya Eğitim Merkezi Dershanesi Kurucusu İstanbul

K. hakan çortancIoğlu
Ekol Dershanesi Kurucusu Antalya

GENEL KURUL HABERLERI

ANADOLU AJANSI:
ÖZ-DE-BIR Başkanı KÖPRÜLÜ: "Dershane sayısındaki kontrolsüz artışa, haksız ve eşitsiz rekabet koşullarına adeta seyirci kalındı."
HABERLER.COM:
Köprülü Yeniden Öz-De-Bir Başkanı
GAZETE VATAN:
"Köprülü, "Kontrolsüz şekilde açılan dershaneler umduğunu bulamadı. Bu durum da haksız rekabeti doğurdu."