Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZDEBİR BAŞKANI FARUK KÖPRÜLÜ'NÜN AYM'NİN GEREKÇELİ KARARI SONRASINDA YAPTIĞI AÇIKLAMA
24.7.2015 Özel Dershaneler ve Özel Öğretim Kurumları Birliği (ÖZ-DE-BİR) Başkanı Faruk Köprülü, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), dershanelerin dönüştürülmesine ilişkin kanunun iptaline ilişkin gerekçeli kararı ile 'dershanelerin faaliyetlerine devam etmesi gerektiğini' belirttiğini açıkladı.


Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı ile 'dershaneler yasaklanmamalı' dediğini belirten Köprülü, “Ancak şunu çok açıklığıyla söylemem gerekir ki çok gecikmiş bir karardı. Baştan böyle bir kanun ortaya çıkmamalıydı, gelmemeliydi. Madem ki çıktı bir defa bunun Anayasa Mahkemesi tarafından çok daha önceden verilmiş olması gerekirdi.” dedi. 

AYM’nin gerekçeli kararını açıklayarak dershanelerin devam etmesi gerektiğini vurguladığını kaydeden Köprülü, “Dershaneler yasaklanmamalı diye gerekçeli kararda bir açıklama yapıldı. Ancak şunu çok açıklığıyla söylemem gerekir ki, çok gecikmiş bir karardı. Baştan böyle bir kanun ortaya çıkmamalıydı, gelmemeliydi. Madem ki çıktı bir defa bunun Anayasa Mahkemesi tarafından çok daha önceden verilmiş olması gerekirdi. Sektörün bütününü ele aldığımızda şu anda herkes mağduriyet içerisinde. Veliler ne olacağını bekliyor, temel liseye dönüşenler bekliyor, dershane devam edecekse kayıt almayı bekleyenler bekliyor. Dolayısıyla şu anda bir kaosu hep beraber yaşıyoruz.” diye konuştu. 

Faruk Köprülü gerekçeli kararla ilgili açıklamasında ÖZDEBİR olarak bugüne kadar dershanelerin devamını savunduklarını belirtti, “Hatta bunu en son Anayasa Mahkemesi’nin bizi davetinde de bu duygu ve düşüncelerimizi aktardık. Bu duygu ve düşüncelerimizde bir değişiklik yok. Baştan olduğu gibi dershaneler bu ülkenin kazanımıydı, devam etmeleri gerekiyordu.” dedi. 

"BAKANLIK BİR AN ÖNCE YOL HARİTASINI AÇIKLAMALI"

“Bunun sonucunda karar ne olursa olsun bir mağduriyet olur mu? Olur. Bunu da saklamaya gerek yok.” diyen Köprülü, sözlerine şöyle devam etti: “Biz şu andan itibaren bakanlığın vereceği kararları sabırsızlıkla bekliyoruz. Bir anlamda top bakanlıkta. Bizler talepte bulunuyoruz ama bizler kanunu yönlendiren, onu yorumlayıp uygulayan kesim değiliz. Biz sadece beklenti içerisinde olabiliriz. Bütün bunları değerlendirecek olan bakanlıktır. Bakanlığın çok kısa süre içerisinde bir yol haritası çizeceğini bekliyoruz.” 

"TEMEL LİSELERE OKUL SAATLERİ DIŞINDA KURS VERME HAKKI VERİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Önceki görüşmelerinde bakanlığın temel liseleri devam ettireceğini belirttiğini ifade eden Köprülü, “Temel liseler eğer devam edecekse bizim ilave bir talebimiz olabilir bakanlıktan. Madem ki dershaneler, kurslar öğrenciye bir üst okula hazırlama kursları verilebilecekse, temel liselere bu hakların da verilmesini talep ediyoruz. Temel liseler okul saatleri içerisinde temel lise hizmetini yürütürken okul saatleri dışındaki kalan sürede de öğrencilere dışarıdan kayıt alarak bir üst okulun sınavlarına hazırlanacak öğrencilere kurs yapma hakkını alırlarsa bir parça daha mağduriyetlerin önüne geçebiliriz. Sabırsızlıkla Milli Eğitim Bakanlığı’nın yol haritasını ve vereceği kararları bekliyoruz.” şeklinde konuştu. 

“Dershaneler, gerekçeli kararın ardından kayıt almaya başlayabilirler mi?” sorusuna Köprülü şu cevabı verdi: “Önerim, bakanlığın kararlarını beklemekte yarar var. Bakanlık yeni bir açıklama yapar, alamazsınız kayıt derse bu şunu doğurur. Birtakım yeni yasal süreçleri doğurabilir. Ama hangi kurum bu saatten sonra tekrar kayıt almadan o yasal süreci bekleyerek ayakta durabilir. Bu büyük bir soru işaretidir. Bu bakımdan birkaç gün daha bekleyip açıklamalara göre bir yol haritasını çizmelerini tavsiye ederim. Bakanlığımızın bir an önce karar vermesini, yol haritasını çizmesini, bunun hayati önem taşıdığını vurgulamak istiyorum.”