Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZDEBİR, TEMEL LİSELER VE ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI HAKKINDA…
26.4.2019

DEĞERLİ KURUCU – DEĞERLİ ÖĞRETMENİM! (13  Şubat 2019)

                Geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana Temel Liseler ve özellikle de Özel Öğretim Kurslarıyla ilgili açıklamalar, tartışmalar, görüşmeler, çalışmalar… kamuoyunun, veli ve öğrencilerimizin, özel öğretim kurumları kurucu ve çalışanlarının, Kurumlarımızın, Bakanlığımızın ve ilgili kurulların gündeminde önemli yer tutmaya devam etmektedir.

                ÖZDEBİR gerek Temel Liselerin, gerek Özel Öğretim Kurslarının kapatılmalarının uygun olmayacağına, bunun nedenlerine ve olası sonuçlarına ilişkin görüşlerini her platformda dile getirmiş diğer sektör temsilcileriyle birlikte bu önemli kurumların kapatılmamaları konusunda büyük çaba ve gayret sarf etmiştir.

  • Temel Liseler kapatılmamalıdır derken; bu kurumlar, dershanelerin kapatılmaları sürecinde zorunlu olarak ve devletin arsa tahsisi, bina kiralama gibi teşviklerde bulunacağı beklentisi içinde bir özel öğretim kurumuna dönüşen kurumlardır. Bugün azımsanamayacak sayıda Temel Lise taahhüdünü yerine getirememe durumundadır. Devletin görevi, eğitim kurumlarını kapatmak olmamalıdır.
  • Özel Öğretim Kursları, dershanelerin kapatılmasından sonra Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararı sonrasında yapılan mevzuat ve yasal düzenlemelere göre açılmıştır. Bugün sayıları 3000’in üzerindedir. Üstelik yasal bu kurumların yanı sıra yasal olmayan “merdiven altı” diye tabir edilen izinsiz 8000’e yakın kurs varlıklarını artırarak sürdürmektedir.

Okullarda açılan kurslar, özel öğretim kurslarına ihtiyacın bir göstergesidir. Sınava hazırlanma ihtiyacı sürdükçe özel ders/kurs ihtiyacı sürecektir. “Önce ihtiyacı kaldıralım sonra kapansın.” demenin yanlış olmadığını düşünüyoruz.

                ÖZDEBİR, 1985’ten bu yana eğitim ve öğretimin hizmetinde olup Milli Eğitimimizin çalışmalarına katkı vermekten hiç geri durmamıştır.

                Demokrasi kültürünün ve sivil toplum örgütü olmanın gereği olarak bu düşüncelerimizi paylaşıyoruz.

                Ekte/aşağıda; Temel Lise ve Özel Öğretim Kurslarıyla ilgili olarak son dönemde yaptığımız çalışmaları, görüş ve düşüncelerimizi de değerli üyelerimiz ve eğitim sektörüyle paylaşmak istiyoruz.

 

ÖZDEBİR, TEMEL LİSELER VE ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI HAKKINDA…

1. 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´nin ilk Millî Eğitim Bakanı olarak Ziya Selçuk görevlendirildi. 10 Temmuz 2018’de yeni görevine başladı.

Tüm kamuoyu Bakan Selçuk’un bu göreve getirilmesini çok isabetli buldu. ÖZDEBİR de bu kararı büyük bir memnuniyetle karşıladı.

2. 31 Ağustos 2018’de Sabah’ta yayınlanan haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Eğitim Bakanlığını arayarak "Hani kapanmıştı bu dershaneler? Bu kez kesin kapatın bu dershaneleri." diye talimat verdiği yazıldı.

Temel Liselerin bir süre daha kapanmaması için çalışan özel öğretimciler, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili düzenlemeleri iptal eden Anayasa Mahkemesi kararından sonra kurulan ve yasal izinleriyle çalışan “Özel Öğretim Kurslarının kapatılması” talimatını şaşkınlıkla karşıladı.

3. Aynı gün (31 Ağustos 2018 Cuma) ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Üyeleri Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne atanan Sayın Dr. Muammer Yıldız’ı makamında ziyaret etti.

Genel Müdürümüze yeni görevinde başarılar dileyen Yönetim Kurulu Başkanımız Naci Atalay, kendilerine eğitimin sorunları ve beklentilerimizi içeren kapsamlı bir rapor sundu.[1]

Raporda temel liselerimizin ve Özel Öğretim Kurslarının kapatılması durumunda yaşanacak sıkıntılardan detaylı bir şekilde bahsedilirken, Temel Liseler içinde dönüşemeyecek kurumların olduğunu ve başarılarını ispat etmiş bu liselerin en azından bir dört yıl daha eğitim öğretime devam etmelerinin uygun olacağı belirtildi.

Öğrencilerin sınavlara hazırlık talepleri sürdüğü müddetçe, temel liselerin ardından bir de özel öğretim kurslarının kapatılması durumunda, merdiven altı eğitimin kat kat artarak süreceği belirtildi. ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay bu yasal kurumların kapatılması ile birlikte; kontrol edilemez grup ve yapıların çok rahat bir şekilde, apartman dairelerinde sınavlara hazırlık işini sürdüreceklerini vurguladı. Ülkenin geleceğini ilgilendiren bu gibi önemli kararların alınmasında eğitimcilerin ve eğitimcileri temsil eden sivil toplum örgütlerinin de görüşlerinin alınmasının uygun olacağını belirtti.

4. Yönetim Kurulu Başkanımız Naci ATALAY, yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle 12 Eylül 2018’de yayınladığı mesajında;[2]

“… Sektörü yakından tanıyan Milli Eğitim Bakanımızın özel öğretimin sorunlarının çözümü konusunda çalışmalar yürüteceğine inanıyoruz. Sektör çalışanları; Özel Öğretim Kursları ile Temel Liselerin önümüzdeki yıllarda da sektörde kalıcı olarak hizmetlerini sürdürebilmeleri konusunda beklenti içerisindedir.”  diyerek Özel Öğretim Kursları ve Temel Liselerle ilgili beklentilerimizi yineledi.

5. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın da katıldığı TOBB Eğitim Meclisi toplantısında teşviklerin kaldırılmaması konusunda ortak görüş bildirdik.

Kursların ve Temel Liselerin kapatılması durumunda yaşanacak büyük sıkıntıları anlattık. 28 Eylül 2018 [3]

6. Milli Eğitim Bakanımızla ÖZDEBİR Yönetimi olarak eğitimin sorunlarını içeren bir görüşme yaptık. Bu görüşmede Temel Liselerimizin ve Özel Öğretim Kurslarımızın kapatılması durumunda kayıt dışı eğitimin artacağını ve oluşacak mağduriyetleri dile getirdik (27 Ekim 2018).  Umutlarımızı azaltan bu görüşmemizden çıkan sonuçla çalışmalarımıza devam ettik.

7. 1 Kasım 2018’de, ÖZDEBİR Yönetimi olarak Milli Eğitim Bakanımızın eğitimin sorunları ve 2023 Vizyonu hakkında açıklamalarda bulunduğu TOBB Eğitim Meclisi toplantısında katıldık. Toplantıda söz alarak kurslarımız ve Temel Liselerimizle ilgili düşüncelerimizi belirttik.

8. Aynı gün TOBB Eğitim Meclisi toplantısından sonra Yönetim Kurulumuzla Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyelerinden Önceki Genel Müdürümüz Kemal Şamlıoğlu’nu ziyaret ettik. Temel Lise ve Özel Öğretim Kurslarının geleceği ile ilgili görüşlerimizi ve kaygılarımızı yineleyip rapor sunduk.

9. Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun daveti üzerine Özel Öğretim Kurumları Derneklerinin Başkan ve temsilcileriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplantıya katıldık. Derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Naci ATALAY ve Yönetim Kurulu üyemiz Mehmet ERBAŞ’ın katıldığı, toplantıda ÖZDEBİR Özel Eğitim Öğretim Derneği, Temel Liseler ve Özel Öğretim Kurslarını ağırlıkla ele alan raporumuzu[4] Kurula ilettik. Raporda bu kurumlarımızın kapatılmasında ortaya çıkacak sorunları uzun uzun anlattık (7 Aralık 2018)

10. Gelişmeleri özetleyen aşağıdaki mektubu ve Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’na ilettiğimiz görüşlerimizi içeren metni üyelerimize ilettik (8 Aralık 2018):

“….7 Aralık 2018 Cuma günü Cumhurbaşkanlığı Eğitim Öğretim Politikaları Kurulunun daveti üzerine Özel Öğretim Kurumları Derneklerinin (ÖZDEBİR, TÖZOK, TÖDER, ÖZDER, ÖZKURDER) Başkanları/temsilcileri olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde özel öğretim kurumlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldik.

Kurul başkan vekili ve üyelerine sektör temsilcileri olarak görüşlerimizi ilettik, özellikle Temel Lise ve Özel Öğretim Kurslarının geleceğine ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Kurul Üyelerine kurumlarımıza gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür ederiz.

Derneğimiz ÖZDEBİR adına ekli metinde belirttiğimiz konuları dile getirdik ve bu raporumuzu Kurula sunduk.

Kurumumuzu temsil etmede ve üyelerimizin haklarını savunmada Dernek olarak üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyorum. 

Özel öğretim kurumlarımızla ilgili yeni gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğimizi bildirir, durumu saygıyla bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.”

Naci ATALAY     

Yönetim Kurulu Başkanı

11. MEB'den "ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI KAPATILIYOR" açıklaması yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 28 Ocak 2019 Saat: 21.23’te bir Basın Bülteni yayımladı. Bu açıklamada;

-Özel Öğretim Kurslarının yapılacak yasal düzenlemeyle önümüzdeki öğretim yılından itibaren kapatılacağı,

-Temel Liselerin Yasa gereği 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda kapanacağı,

-Bu kurumların yeni öğretim yılı için kayıt almamaları, bursluluk sınavı yapmamaları,

-Eğitim  öğretim desteğinin, organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere hariç olmak üzere, diğer özel okullar için 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılının sonundan itibaren kademeli olarak kaldırılacağı,

-Örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezun öğrencilere ise halk eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kursları verilmeye devam edileceği... belirtildi.[5]

12. ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet ERBAŞ, MEB'in Temel Liseler ve Özel Öğretim Kurslarına İlişkin Basın Açıklaması sonrası Haber Türk "Gün Ortası" Canlı Yayında soruları yanıtladı, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu... Bu haber programda bilinen görüşlerimiz yinelendi (29 Ocak 2019).[6]

13. Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın İbrahim Er Bey’le 4 Şubat 2019 tarihinde sektör temsilcileriyle bir araya geldik. Kendilerine kurumlarımızın kapatılmaları durumunda yaşanacak sıkıntıları anlatarak destek istedik.

14. 5 Şubat 2019 tarihinde sektör temsilcileriyle TBMM Millî Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Milletvekili Emrullah İşler Bey’le görüşerek sıkıntılarımızı ileterek destek istedik.

15. Cumhurbaşkanlığı Eğitim Öğretim Politikaları Kurulunun Kademeler arası geçiş ile ilgili görüş talebi üzerine oluşturduğumuz metin Kurula iletildi.[7]  Bu metnin son bölümünde aşağıdaki görüşlerimize yer verildi:

                Kademeler arası geçişte okul dışı kaynaklara yönelmenin resmi ve özel okullarda, halk eğitim merkezlerinde açılan/açılacak kurslarla karşılanmaya çalışılması özellikle örgün eğitim kurumlarımıza ayrı bir yük, devlete ayrı bir külfet yüklemektedir.

                Buralarda verilen öğretimin istenen niteliğe ulaşamaması, bu kurumlarımızın kamu önündeki değerlerinin azalmasına ve eğitim sisteminde de yıpranmalara neden olabilmektedir.

                Öte yandan Özel Öğretim Kurslarının kapatılması gündemdedir. Bunun gerçekleşmesi halinde bu alanda birikmiş tüm eğitsel ve ekonomik birikimler ziyan olacak, telafisi güç çok yönlü büyük mağduriyetler ortaya çıkacaktır.

                Bu nedenle okullardaki eğitime rakip değil tamamlayıcı bir unsur olan Özel Öğretim Kurslarının kapatılmayıp aksine birden fazla dersten çocuklarımıza kurs alma imkânları yaratılarak, etkin bir denetim ile işlevlerini sürdürmelerine fırsat verilmelidir.

                Önümüzdeki günlerde siyasi parti ve farklı sivil toplum örgütleriyle de görüşerek kurumlarımıza sahip çıkmayı sürdüreceğiz.

                Değerli Arkadaşlarım;

                ÖZDEBİR olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Farklı illerde yapacağımız toplantılarla sektör temsilcilerimizle bir araya gelerek sorunlarımızı dile getirmeyi sürdüreceğiz.

                ÖZDEBİR kurulduğu günden bu yana hep eğitim emekçilerinin yanında olmuştur. Bundan sonra da aynı çizgide yoluna devam edecektir. Tüm sektör çalışanlarına selam, sevgi ve saygılarımı iletiyorum.      

 Naci ATALAY

 ÖZDEBİR

 Yönetim Kurulu Başkanı

 

[1] http://www.ozdebir.org.tr/ozdebirden-ozel-ogretim-kurumlari-genel-muduru-dr-muammer-yildiza-ziyaret-4

[2] http://www.ozdebir.org.tr/ozdebir-yonetim-kurulu-baskani-naci-atalayin-yeni-egitim-ogretim-yili-mesaji-1

[3] https://twitter.com/ozdebir1

[4] http://www.ozdebir.org.tr/files/doc/ozdebirden-temellise-kurslar-sorun-oneri-7-aralik-2018-V.5.pdf

[5] http://www.meb.gov.tr/basin-bulteni/haber/17926/tr  http://www.ozdebir.org.tr/mebden-aciklamaozel-ogretim-kurslari-kapatiliyor-1

[6] https://www.facebook.com/ozdebirozelegitimogretim/videos/2178459545816515/

[7] http://www.ozdebir.org.tr/files/doc/kademelerarasi-gecis-gorus.1.1.pdf