Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZDEBİR YÖNETİM KURULU'NDAN BAKAN ZİYA SELÇUK'A VE GENEL MÜDÜR MUAMMER YILDIZ'A ZİYARET
11.12.2019

ÖZDEBİR 20.Dönem Yönetim Kurulu, Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer YILDIZ'a makamlarında ziyarette bulundu. Yönetim Kurulu Başkanı Naci ATALAY tarafından ÖZDEBİR'in yeni dönem çalışma planı hakkında bilgilendirmeler yapılırken, özel öğretim kurumlarının genel durumu ve geleceği hakkında fikir paylaşımında bulunuldu. Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içinde çalışmanın gelecek dönemde de süreceği vurgulandı.

ÖZDEBİR Yönetim Kurulu tarafından Bakan Ziya SELÇUK'a özel öğretim kurumları ile ilgili dilek ve beklentilerin yer aldığı bir rapor sunuldu.

İlgili rapor şöyle:

"Sayın Ziya SELÇUK

 Milli Eğitim Bakanı

Geçmişi özel dershanelere dayanan bugün ise bütün özel öğretim alanlarına yönelmiş olan Kurumumuzun en önemli özelliklerinden biri de üyelerinin eğitimin içinden yetişmiş, eğitime gönlünü vermiş ve eğitimci olmanın gereklerine uygun davranmayı benimsemiş özel öğretim girişimcilerinden oluşmuş olmasıdır. Bunu her fırsatta gururla yineliyoruz.

Ve eğitimin içinden gelen, eğitimin sorunlarını bilen biri olarak Milli Eğitim Bakanlığına atanmanızı toplumun her kesimi gibi bizler de büyük bir memnuniyetle karşıladık.  Kuşkusuz, çalışmalarınızın sonuçlanmasından ve ülkemizin eğitim alanındaki başarısının artmasından bizler de sizin kadar mutlu olacağız.

23 Kasım 2019’da toplanan 20. Olağan Genel Kurulumuzun seçtiği Yeni Yönetim Kurulu olarak Derneğimiz çalışma konuları arasında Genel Kurulumuzda da dile gelen çok temel birkaç soruna -özel öğretim girişimcilerimizin içinde bulunduğu durumun ve yaşadığı sorunların farkında olduğunuzu da bilerek - dikkat çekmek istiyoruz.

  • Son yıllarda yeni açılan özel okullarımızla eğitimimizde önemli kapasite artışları yaratıldı. Ancak özel öğretimin içinde büyük yatırım maliyetleri gerektiren özel okulculuk alanında yaratılan kapasitenin önemli bölümü atıl kaldı ve ancak  % 40 doluluğa ulaşılabildi. Bu da büyük – küçük sektörün bütün yatırımcılarını zarara soktu.
  • Geçen yıl özel öğretim kurslarının kapatılacağı beklentisi ve dönüşemeyen temel liselerin kapatılması; özel okula yönelişi hızlandıran birer etmen olmanın yanında kurs ihtiyacına yönelik izinsiz/kaçak/merdivenaltı kursların da hızla çoğalmasına neden oldu.
  • Eğitimde yasalara uygun olmayan işlerden uzak duran kurucularımız, yasal zeminde faaliyetlerini sürdürmüş olmakla adeta cezalandırıldılar ve zarara uğradılar.

Bunlara dayalı olarak;

  • Okulların adeta birer dershane gibi kurslar verdiği, kaçak kursların sayılarının hızla arttığı bir ortamda yasal kurumlar olarak hizmet sunan özel öğretim kursları hem yarınlarını görememekte hem yasal sınırlılıkları içinde faaliyetlerini sürdürmekte zorlanmaktalar. Öte yandan kişisel gelişim kurslarının da çok büyük bir bölümü sınavlara hazırlık talebinin artarak sürmesi nedeniyle yasal çerçevenin dışında faaliyet sürdürmekteler. Özel kurslara ihtiyacı savunmak ve bunda ısrarcı olmak ne kadar bilimsel değilse mevcut durumda özel kurslara ihtiyaç dışı kurumlar gözüyle bakmak da o kadar bizi gerçeklerimizden uzaklaştırmaktadır. Bu durum, mutlaka sorunun tüm bileşenlerini rahatlatacak çözümlere kavuşturulmalıdır.
  • Özel okullar hem kendi içlerinde hem devlet okulları ile rekabet içinde olmak durumundadır. Özel okullar, yarattığı eğitim kapasitesiyle devlete maliyetlerini azaltıcı imkânlar sunarken hem kontenjanlarını verimli kullanamamakta hem de devlete sunduğu bu imkanlara karşılık ekonomik değerler elde edememektedir.  Özel okul girişimcileri okuttukları her öğrenci için devletten bir teşvik/destek beklerken bu öğretim yılının yeni kayıtlarında  “eğitim öğretim desteği”nin kaldırılması sürpriziyle(!) karşılaştılar.

Devletin pek çok alanda sürdürdüğü ekonomik teşviklerin eğitim alanında budanmaya çalışılmasını anlamakta zorluk yaşamaktayız. Sektörün beklentisi; eğitim öğretim desteğinin en azından başarılı ve ekonomik durumu zayıf öğrenciler için devam ettirilmesi ve KDV oranının %1’e indirilerek sektöre nefes almasının sağlanmasıdır.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarım.  11 Aralık 2019

Naci ATALAY

ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı"

Diğer fotoğraflar için tıklayınız.