Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
Sağlıklı, Huzurlu, Mutlu Yeni Bir Yıl...
29.12.2018

Yönetim Kurulu Başkanı Naci ATALAY'ın Yeni Yıl Mesajı:

 

2019’UN EĞİTİM YILI OLMASI DİLEĞİYLE…

Eğitim öğretim açısından zor geçen 2018 yılını geride bıraktık. Sadece eğitim sektörü müydü zorluk çeken, diğer sektörler 2018’i çok mu rahat geçirdi. Elbette değil, belki de eğitim sektörü diğerlerine göre daha da rahattı.

Eğitim işletmecileri olarak büyük yatırımlar yapıyor daha da önemlisi büyük emekler veriyoruz. Ülkemizin geleceğini bizlerin şekillendirdiğini herkes kabul ediyor. Bundan daha zor, daha sorumluluk gerektiren ne olabilir? Kurumlarımıza kaydını aldığımız her çocuk kendi çocuğumuz oluyor. Biz çocuklarla, gençlerle birlikteyiz. Bir ömür boyu kullanacağı bilgiyi, davranışı, düşünceyi bizden alıyorlar. Dünyanın hiçbir fabrikasının, atölyesinin sorumluluğu bizdekine benzemez. Üstelik özel eğitim kurumları işletmecileri olarak son yıllarda, bize nefes aldıracak yeni yatırımlar ve teknolojik yenilenmeler için maddi imkân ve fırsat da yaratamıyoruz.

Açılan çok sayıdaki özel okul rekabet yaratırken, sektöre eğitim dışında farklı sektörlerden gelip, açtıkları kurumları iyi bir muhasebeci ile işletebileceğini düşünen insanların çokluğu, eğitime atfedilen kutsiyeti azaltıyor.

Bana göre geleceğin mesleki alanları ne tıp ne de mühendislik… Geleceğin mesleki alanlarının başında eğitim bilimleri geliyor. Düşüncenin yönetilmesinden daha çok duyguların yönetilmesini gerektiren günler bizi bekliyor.

Yeni açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinin özel eğitim öğretime yönelik açıklamaları son derece sınırlı.

Eğitimci Milli Eğitim Bakanımızın Türkiye için şans olduğunu düşünüyor ve sorunlarımıza ortak çözüm bulabileceğimize inanıyorum.

Eğitimde iyi bir yerde olmak istiyorsak kültürel dinamiklerimizi güçlendirmeli ve öğretmenlerimize gereken her türlü desteği vermeliyiz. Son yıllarda ne yazık ki öğretmenlerimizi gücendirdik. Onları işini bilmeyen ve sevmeyen idarecilerle karşı karşıya getirdik. Onları şikâyet ettik, korkuttuk.

Şimdi okullarımızda hiçbir yanlışa müdahale etmeyen, uyarmayan, eleştirmeyen öğretmenlerimiz artmaya başladı. Geçenlerde sosyal medyadaki bir görüntü içimi sızlattı. Görüntüde ders esnasında bir öğrenci öğretmenini omuzlarına alıyor sınıfta gezdirip bırakıyor, öğretmen de dersini kaldığı yerden anlatmayı sürdürüyor, başka bir öğrenci ise cep telefonuyla bunu kaydediyordu.

Okul eğitiminde öğretmenin gönüllü olarak görev almadığı, işini samimiyetle, severek yapmadığı ve öğretmenliği günlük bir iş gibi gördüğü anda; ülkemiz, çocuklarımız, hepimiz çok şey kaybederiz.

2018 yılında Temel Lise ve Özel Öğretim Kurslarımızın Geleceği konusunda belirsizlikler yaşandı.1000’e yakın temel lise ve 2750 özel öğretim kursu ne zaman kapanacaklarını öğrenemediler.

Kapanmamaları konusunda ÖZDEBİR olarak yoğun çalışmalar yürüttük. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürümüze, Milli Eğitim Bakanımıza ve Eğitim Politikaları Kuruluna önemli raporlar ve öneriler sunduk. Bu kurumların kapatılmaları durumunda kaçak kurs sektörünün daha da artarak süreceğini ve pusuda bekleyen paralel yapıların yoğun olarak devreye gireceğini anlattık.

2018’in ülkemiz ve eğitimimiz açısından en önemli ve sevindirici olaylarından biri Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde Milli Eğitim Bakanlığına Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk’un getirilmesidir.

Milli Eğitim Bakanlığına, eğitim çevrelerince tanınan, takdir edilen ve özel sektörü çok iyi tanıyan bir eğitim bilimcinin atanması toplumun geniş kesimlerinde olduğu gibi ÖZDEBİR topluluğunca da isabetli bir tercih olarak değerlendirilmiştir.

Değerli Bakanımızdan toplumun her kesiminin beklentilerinin yüksek olması, bu alanda gelecekte çok iyi şeylerin yapılmasına duyulan ihtiyacın da bir göstergesi sayılmalıdır.

2018 yılında eğitim sektörünün temsilcileri olarak hem daha önceki Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürümüz Sayın Kemal Şamlıoğlu ile hem de yeni Genel Müdürümüz Sayın Muammer Yıldız’la yoğun görüşmelerimiz oldu. Değerli Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk bizleri kabul ederek sektörün sorunlarını dinledi, görüş alışverişinde bulundu. Yine Eğitim Politikaları Kurulunun Değerli Başkan Vekili Prof. Dr. Yavuz Atar başkanlığındaki heyetle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde özel öğretimin sorunlarını uzun uzun görüşme fırsatı bulduk.

ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı olarak bize sektörün sorunlarını anlatma imkânı veren başta Sayın Bakanımıza, Eğitim Politikaları Kurulunun Değerli Üyelerine ve Genel Müdürlerimize teşekkür ediyorum.

2019’un haftalık ders saatlerinin azaltıldığı, yoğun müfredatın sadeleştirildiği, sporun, sanatın ve bilimsel çalışmaların öne çıkarıldığı bir eğitim yılı olmasını arzuluyoruz. Ayrıca, özel okullarımızda öğrenci teşviklerinin devam ettirilmesi ve eğitim sektöründeki KDV oranlarının da %1’lere çekilmesi 2019’dan beklentimizdir.

Bu düşünce ve duygularla şahsım ve temsil ettiğim Kurumum adına tüm eğitimci arkadaşlarıma sağlıklı, huzur dolu, mutlu yeni bir yıl diliyorum.

Naci ATALAY

ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı