Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
Yabancı Dil Eğitim Forumu
5.5.2019

Millî Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından, 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda planlanan yabancı dil eğitimi reformu kapsamında, yabancı dil politikalarının, dil öğretim standartlarının ve sınıf içi uygulamalarının geliştirilmesi, yabancı dil öğretmenlerinin genel ve özel alan yeterliklerinin artırılması hedefine dönük olarak "Yabancı Dil Eğitim Forumu" düzenlendi.

2- 3 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen Foruma ÖZDEBİR’i temsilen Yönetim Kurulu Üyemiz Metin DEMİR katıldı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açılış konuşmasında; yabancı dil eğitiminin, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde önemsedikleri konulardan biri olduğunu söyledi. Yabancı dil eğitimi konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde birçok uygulama olduğuna işaret eden Selçuk, kendilerine özgü bir model ve modalite geliştirme ihtiyacının olduğunu vurguladı. Yabancı dil eğitimini sadece bir ders veya müfredat konusu olarak görmediklerinin altını çizen Selçuk, "Bunu ekonominin kalkınmasıyla ilgili bir mesele olarak da görüyoruz. Türkiye´nin dünya devleti olmasıyla ilgili olarak da görüyoruz. Dolayısıyla bu bizim için sadece operasyonel bir mevzu değildir, aynı zamanda stratejik bir meseledir." değerlendirmesinde bulundu.

Forumda, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Öğrencilerimizi neden konuşturamadığımızın cevabını aramamız gerektiğine değinirken; MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı da forumla amaçlarının ortak bir akıl ile toplumsal mutabakat metni oluşturmak olduğunu kaydetti.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü uzmanlarının koordinasyonunda iki gün süren forumda, dünyada ve Türkiye´de yabancı dil öğretimi, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dil gruplarının öğrenme yöntem ve teknikleri, öğretmen yeterlikleri, teknolojinin dil öğretimindeki rolü ve okul ekosistemleri konu başlıklarında atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

 

Konuyla İlgili Haber Bağlantısı >>>   

Forumdan Fotoğraflar >>>