Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
YKS VE LGS’YE İLİŞKİN AÇIKLAMA
5.5.2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mayıs Pazartesi akşamı yaptığı açıklamayla 2020 yılı YKS ve LGS Merkezi Sınavı tarihleri duyuruldu. Açıklamaya göre; YKS 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde, LGS kapsamındaki merkezi sınav ise 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak.

Liselere ve üniversitelere giriş sınavlarında, pandemi nedeniyle, bu yıla özel kimi değişikliklere gidildiği de duyuruldu.

Okulların açılması konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

LGS kapsamındaki merkezi sınavın nasıl uygulanacağına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı, WEB sitesinde detaylı bir açıklamaya yer verdi ve bir video paylaştı.

MEB’in açıklamasına göre; 20 Haziran 2020 günü yapılacak olan LGS kapsamındaki merkezi sınav sırasında, öğrencilerin sağlığı için pek çok tedbir devrede olacak. Sınav binalarına kolay ulaşabilmeleri için bu yıl ilk defa öğrenciler, kendi okullarında sınava girecek. Adaylar, önceden dezenfekte edilmiş binalara maskeleri takılı halde, bekletilmeden sosyal mesafe korunarak, sırayla alınacak.

Açıklamanın tamamı ve video için tıklayınız.

 YKS içinse yeni düzenlemeler şu şekilde:

TYT oturumu 27 Haziran 2020'de, AYT ve YDT oturumları ise 28 Haziran 2020'de gerçekleştirilecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

2020-YKS’de lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanın, yalnızca bu yıl ile sınırlı kalması şartıyla, 170’e çekildiği ve bu karar ile 112 bin ile 195 bin arası ilave aday öğrencinin lisans programlarına yerleştirileceği vurgulandı.

Yine bu yıla özel olarak; TYT oturumu için adaylara verilen 135 dakikalık sürenin, 30 dakika daha uzatılarak 165 dakika olacağı duyuruldu.

Açıklamada “Üniversite sınavı Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun görüşleri doğrultusunda koruyucu önlemler alınarak en uygun şartlarda yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

İlgili açıklama için tıklayınız.