Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
YKS'de Üniversite Programları Puan Türleri Açıklandı...
18.12.2017

Yükseköğretim Kurulunca(YÖK), üniversitelerdeki lisans programlarına yerleştirmede gereken puan türlerini gösteren "YKS Lisans Programları Puan Türleri Tablosu" açıklandı.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, "Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin sıkça sorulan sorular ve cevaplar" bölümüne Puan Türleriyle ilgili yeni maddeler eklendi.
"Önlisans ve lisans programlarını hangi puan türü ile tercih edilebileceği" sorusuna, "Önlisans programları Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı ile lisans programlarını da sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puan türü ile tercih edilebilecektir." yanıtı verildi.

"Meslek Yüksekokullarına yerleştirme sürecinde 2017 yılında, 6 farklı YGS puan türü vardı. 2018 yılında uygulanacak TYT sisteminde de farklı puan türleri olacak mı?"  sorusuna da: "Hayır. Daha önce de bildirildiği gibi adaylar, tek TYT-Puanı ile herhangi bir MYO programını tercih edebileceklerdir." açıklaması yapıldı.

Üniversitelere yerleştirmeler için puan türleri
Yükseköğretim Kurulunca, "Adayların lisans programlarına sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı ile yerleştirilebileceği, bu puan türlerinin de 2017 LYS puan türleri ile ilişkilendirildiğinde, TS-Sözel, MF-Sayısal, TM-Eşit Ağırlık, Dil-Dil olacağı daha önce bildirilmişti.
Her bir program için hangi puan türü ile yerleşilebileceği ile ilgili tüm programların yer aldığı ayrıntılı bir tablo yayınlanacak mıdır?" sorusuna yanıt olarak, "2018-Yükseköğretim Lisans Programları-Puan Türleri Tablosu da yayımlandı.