Kurumsal İşlemler Banka Hesapları Sınav Sonuçları E-Satış Sınav Yanıtlama Online Sınav Video Çözümler

Derneğimize ait kurumsal uygulamalara sağ tarafta bulunan bu menüden ulaşabilirsiniz.

Korona Salgını Sürecinde Kurumlarımızla Ilgili Çalışmalarımız...

21/04/2020

ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı Naci ATALAY'ın Üyelerimize iletilen "Korona Salgını Sürecinde Kurumlarımızla İlgili Çalışmalarımız" konulu mektubu...

Değerli Arkadaşlarım!

             Salgın hastalık Corona-Virüs nedeniyle okullarımızın kapanmasından sonra ÖZDEBİR ve diğer sektör temsilcisi arkadaşlarımızla birlikte süreç ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Özel Eğitim Kurumlarımızın (Anaokulu-Özel Öğretim Kursu-Kişisel Gelişim Kursu ve Özel Okullarımızın) bu zorlu dönemi atlatabilmeleri için önemli çalışmalar yaptık. 24 Mart’ta tüm dernek başkanlarıyla önce Milli Eğitim Bakanımızla sonra Hazine ve Maliye Bakan Yardımcımızla daha sonra da SGK Genel Müdürümüzle görüşerek destek kapsamına alınmadığımızı, mücbir sebep kapsamı dışında bırakıldığımızı, bu durumun eğitim sektörünü çok zora sokacağını ve kurumlarımızın kapanabileceğini anlattık.

             Ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyerek veli ve öğrencilerimizin endişeye kapılmaması gerektiğini ve salgın hastalık sonrası yapılamayan dersleri telafi edeceğimizi belirttik.

             Bugün itibariyle salgın hastalığın devamlı artma eğilimi göstermesinden dolayı okullarımızın açılış tarihleriyle ilgili bir belirsizlik söz konusu.

             Yine Sayın Milli Eğitim Bakanımız, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Genel Müdürümüz Sayın Muammer Yıldız ve Özel Öğretim Daire Başkanlarının katıldığı önemli bir toplantı daha gerçekleştirdik.

             Bu toplantıda Sayın Bakanımız Ziya Selçuk Bey’in okullarımızın açılış tarihleri ile ilgili olarak “siz ne biliyorsanız ben de onu biliyorum” diyerek ve haklı olarak süreçle ilgili bir takvim veremediğini gördük. Ancak bu toplantıda özel okullarımızda yapılan uzaktan eğitimin (online derslerin) bir bölümünün normal ders yerine sayılacağı konusunda sıkıntı yaşanmayacağı izlenimini edindik. Yine daha önce nakillerin durdurulması talebimize olumlu bakılarak okullar arası nakiller durdurulmuştu. Nakil işlemlerinin telafi programları tamamlanıncaya kadar bekletilmesi taleplerimizi ilettik.

             Yapılamayan derslerimizi hastalığın bitimine göre Mayıs-Haziran ya da 20 Temmuz’a kadar yapabilmemiz durumunda sektörün rahatlayacağını belirttik. Telafileri bu tarihlerde de yapamaz isek yeni dönemde okulların açılışını Ekim’e erteleyip dönem başında bize telafi imkanı verilirse uygun olur dedik. Telafi dersleri Bakan Bey’in de belirttiği gibi yaklaşık 20 günü kapsayan yoğunlaştırılmış dersler şeklinde olabilecektir.

             Mali konularla ilgili taleplerimizden olan Kısa Çalışma Ödeneklerinin, başvuruda bulunan bütün özel öğretim kurumlarına verileceği ve bu konuda gerekirse İŞKUR müfettişleri ile de görüşülerek bizlere sıkıntı yaşatmayacaklarını belirttiler. Ancak mücbir sebep kapsamına alınmamız konusunda Bakan Bey’in ve Rifat Bey’in girişimlerine rağmen sonuç alamadıklarını belirttiler.

             Yapacağımız telafi derslerinin kaçar gün, kaçar saat ve hangi gün ve saatlerde yapılacağı konusunda bakanlığın bir takvimle açıklama yapmasının uygun olacağı belirtildi.

             Karne notları ve performanslar belirlenirken öğrencilerimizin 16 Mart tarihine kadarki performans verileri ile sonraki süreçte yaptığımız online eğitimlere katılımları, online sınavlarda alınan değerlerin kullanılabileceğini ve bu durumun bakanımız tarafından da ifade edilmesinin hukuki problemleri azaltacağını belirttik.

             Yine kontenjanımızın % 3’ü kadar ücretsiz öğrenci okutma zorunluluğumuz geçerli kalmak üzere bu kontenjandan daha fazla öğrenciyi faydalandırmak adına parçalı olarak % 25, % 50 gibi kullandırılmasının bizleri rahatlatacağını belirttik.

             Öğrenci ücretlerini aylık olarak tahsil eden anaokulu ve kreşlerin büyük sıkıntılar yaşadığını, bundan dolayı bu kurumlara kamu bankalarınca faizsiz kredilerin verilmesinin uygun olacağını belirttik.

             Son olarak uzaktan eğitim ve yüz yüze yapılan eğitimlerle bu öğretim yılının tamamlanmasıyla birlikte özel okul velilerine 2019-2020 öğretim yılı için hiçbir eğitim öğretim iadesinin söz konusu olamayacağı bakanlığımızca açıklanmalıdır diye kararlar alarak toplantılarımızı bitirdik.

             Değerli ÖZDEBİR üyesi arkadaşlarım. Bizlere düşen en önemli görev öğrencilerimizin evde kalmalarını sağlayıp onlara verdiğimiz eğitimleri aksatmadan düzenli olarak sürdürmek olmalıdır. Bu dönemde görevlerini canla başla yapan sağlık çalışanları gibi yine ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın eğitimlerini aksatmadan sürdüren siz değerli eğitimci arkadaşlarımı kutluyorum.

             Yeni gelişmeler konusunda da sizleri bilgilendireceğimi belirterek sağlıcakla kalın diyor, selam ve saygılarımı iletiyorum.                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 

 21 Nisan 2020

 Naci ATALAY

ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı